Etno restoran Baranjska kuća w Karanac

Etno Restauracja Baranjska Kuća w Karanac, którą odwiedziliśmy podczas naszego pobytu w regionach Slawonii, Baranji i Srijemu, to prawdziwy klejnot kulinarny, położony w sercu malowniczej Baranji, blisko winnic i wzgórz Banovo. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, oferując gościom unikalne doświadczenia kulinarne oparte na historycznych recepturach regionu.

Restauracja słynie z autentycznych dań takich jak gulasz rybny, karp na widelcach czy perkelt sumowy, serwowanych z domowym makaronem. Nieodłącznym elementem każdego posiłku jest domowy chleb, pieczony codziennie w tradycyjnych glinianych piecach na otwartym ogniu. Dodatkowym atutem jest szeroka oferta win, idealnie komponujących się z regionalnymi specjałami.

Etno Restauracja Baranjska Kuća jest miejscem przyjaznym zarówno dla rodzin z dziećmi, dla których przygotowano specjalny plac zabaw, jak i dla zwierząt, które są mile widziane. Latem goście mogą korzystać z przestronnego dziedzińca, który zamienia się w letni taras idealny do biesiadowania.

Obiekt zdobył uznanie zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, będąc wybranym najlepszą restauracją w powiecie Osijek-Baranja w 2015 roku oraz znalazł się na liście 100 najlepszych restauracji w Chorwacji w 2013 roku.

Kulinarna podróż w Baranjska Kuća to także możliwość odwiedzenia Ulicy Zapomnianego Czasu – skansenu rzemiosł tradycyjnych, który ożywia dawne zawody i techniki. Projekt ten, zapoczątkowany w 2004 roku, przez cały czas się rozrasta. W jego skład wchodzi łącznie siedem starych stodół, w których mieści się warsztat garncarsko-stolarski i bednarski, warsztat tkacki, zakład fryzjerski oraz zajazd „Pod Gruszką”. Na „Ulicy Zapomnianego Czasu” znajduje się także młyn, w którym mieli się część mąki kukurydzianej zużywanej w restauracji, dom kowala zbudowany w tradycyjny sposób baranjański – z błota i plew, oraz lodownia, w której kiedyś przechowywano lód z Dunaju – nad budynkiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na całą wioskę Karanac, górę Baranja i piękne winnice.

Wszystkie warsztaty są w pełni wyposażone i gotowe do pracy, a często pracują w nich rzemieślnicy. Ciekawostką w przypadku ulicy Zapomnianego Czasu jest to, że jest ona równoległa do ulicy, która prawie 80 lat temu nazywała się „Ulica Obrtnička”, gdzie pracowało ponad 30 mistrzów i rzemieślników, wśród nich Geza Borbaš, który jako pierwszy wyprodukował kulen (w 1905 roku).

REKLAMA

Więcej o Baranjskiej Kućy dowiecie się ze strony baranjska-kuca.com

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA